Prekių katalogas

Baldų kojelės. Kas tai? Kokie stiliai?

  • Baldų kojelės. Kas tai? Kokie stiliai?

    https://www.balduperlai.lt/interjero-dizaino-pagrindai-ir-kaip-dekoruoti-namusYra posakis, kad “velnias slypi detalėse”, tad apžvelkime baldų kojelių stilius, kurios, rodos smulkmena, tačiau ne tik suteikia baldui delikatumo ir išbaigtumo, tačiau puikiai atspindi bendrą namų interjerą ir dizaino stilių. Šiame tinklaraščio įraše pateikiame visą sąrašą baldų kojelių stilių, kurie visais laikais džiugino akis. Nuo Renesanso iki šių dienų. 

    Apsvarstykite, koks yra bendras jūsų interjeras ir namų dizaino stilius (daugiau apie interjero dizaino pagrindus ir kaip dekoruoti namus, skaitykite čia, jei dar tik planuojate įsirengti namus), kad būtų lengviau išsirinkti jums tinkančias baldų kojeles. Koks jis - minimalistinis ar modernus? O gal norėsite puošnesnio varianto su tam tikrų rūšių medžio raštais ir pan.?

    Kas yra baldo kojelė - tai baldo atrama, kurios dėka baldas nestatomas tiesiai ant žemės. Pakeliamas tam tikru atstumu. Dažnu atveju pakėlimas suteikia ir praktiškumo. Lengvai valomos dulkės. Taip pat ir elegancija, ir stilius, ir  dizaino akcentas. 

     

    Adomo tipo kojelės

    Neoklasicizmo estetikos pradininkas, Adamo kojelių stilius pavadintas pagal Robertą Adamą, vieną iš trijų garsių brolių Adamų, kurie buvo Adamo interjero dekoro stiliaus įkūrėjai ir propaguotojai.

    Šiame stiliuje graikų ir romėnų dizaino subtilios kreivės buvo derinamos su tiesiomis linijomis, taip sukuriant gražų, unikalų dizaino stilių, kuris buvo tarsi gaivus oro gurkšnis, palyginti su XX a. 9-ojo dešimtmečio Chippendales ir Džordžijos stiliais.

    Nors nėra vieno konkretaus Roberto Adamso sukurto kojų stiliaus, šis baldų kojų stilius turi keletą būdingų bruožų, iš kurių svarbiausias - tiesios kojos (jos gali būti nendrinės, kvadratinės, kūginės, apvalios arba tekintos).

    Kiti atpažįstami šio tipo baldų kojų bruožai - subtiliai suapvalintos kojelės, o kartais - puošnūs raižiniai šonuose.

     

    Marlborough tipo kojelės


    Šiam stiliui būdingas minimalus dizainas ir tiesi, kvadratinė estetika. Tokių stalų ar kėdžių kojelė paprastai baigiasi nedidele plokštele apačioje, nors priklausomai nuo pagaminimo medžiagos ir pačios kojelės stiprumo ir pločio kartais gali būti ir be jos.

    Marlborough stilius buvo itin populiarus XX a. ketvirtojo dešimtmečio viduryje, ypač Didžiojoje Britanijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jis paplito įvairiuose baldų tipuose - nuo kėdžių ir stalų iki sofų ir lovų.

    Kai kuriuose retuose gaminiuose ant kojos gali būti raižytas griovelis, taip pat šiek tiek siaurėjanti kojos konstrukcija.

     

    Kabrioleto tipo kojelės

    Kabrioleto stilius yra vienareikšmiškai nesenstantis ir vis dar gana populiarus baldų gamyboje. Šio stiliaus baldų kojelės išlenktos taip, kad primena žmogaus koją - kelias išlenktas į išorę ir lengva banga nuvilnyja iki į vidų išlenktos kulkšnies, o pasibaigia dažnai dekoratyvia rutulio ar danties formos pėda. 

    Jei turite baldų su kabrioleto kojelėmis, juos galite puikiai derinti su tradiciniais, Viduržemio jūros regiono, klasikiniais, prancūziškais ar eklektiškais daiktais ir dekoru.
     

    Rifliuotos kojelės

    Senovės Graikijos nuostabias kolonas ir stulpus primenančios baldų kojelės su grioveliais yra suapvalintos, paprastai per visą kojelės ilgį einančiomis vagelėmis.

    Nuo XVIII a. vidurio iki XIX a. pradžios baldų gamyboje paplitusios rifliuotos kojelės dažnai painiojamos su nendrinėmis kojomis (jas aptarsime vėliau). Tačiau rievėtų kojų grioveliai yra įgaubti, t. y. panašūs į iškastus griovelius.

    Rifliuotos kojos taip pat plačiai naudojamos XIX a. Hepplewhite'o stiliuje ir kitose klasikinio atgimimo mokyklose. Šios kojelės papildo prancūziškojo kaimo, klasikinio, tradicinio ir Viduržemio jūros regiono estetiką.

     

    Žabo tipo kojelės

    Žabo kojelių stilius yra išskirtinis - kojos nuo stalo pagrindo tęsiasi ne tiesiai žemyn, o kampu į išorę, palaipsniui siaurėdamos į galą. Manoma, kad šis stilius atsirado senovės Graikijoje ir kartais dar vadinamas "išplatintų kojų" stiliumi.

    Šios kojos yra subtiliai išlenktos, primenančios žabą, todėl ir pavadinimas toks. Kojos palaipsniui siaurėja, o pačios kojos gali būti kvadratinės arba užapvalintos.

    Nors šis stilius tam tikru metu tapo atgyvena, tačiau XVIII a. baldų stiliuose, jis po truputį vėl tapo puošmena daugeliui suoliukų, sofų ir taburečių.

    Šio tipo baldų kojelės papildo minimalistinį, tradicinį, šiuolaikinį, vidurio amžiaus ir modernų dekorą.

     

    Nendrinės kojelės

    Kaip minėta anksčiau, daugelis žmonių painioja nendrines kojas su rifliuotomis, nes abi atrodo panašiai ir yra įkvėptos senovės graikų ir romėnų dizaino stiliaus, tačiau būtent šio tipo kojelės turi aiškiai į išorę išsikišusias raižytas briaunas.

    Kažkur XIX a. šis baldų kojų stilius populiarumu nustelbė rifliuotas kojas, tačiau tame pačiame amžiuje jie vėl susilaukė sėkmės Šeratono, Regencijos, Imperijos ir neoklasicizmo stiliuose.
    Nendrinės kojelės puikiai dera su klasikine, prancūziška kaimo, Viduržemio jūros regiono ir tradicine estetika.

     

    Trimito tipo kojelės

    Pavadinimas šiam kojelių stiliui suteiktas dėl panašumo į tokio pat pavadinimo muzikos instrumentą. 

    Šias kojas galima atpažinti ne tik iš apverstos trimito formos, bet ir iš daugybės išlenkimų - gražūs iškilimai ir susiaurėjimai ant pačios kojelės bei užbaigimas suapvalinta detale apačioje. 

    Šio stiliaus kojos taip pat yra gana storos. Kartais jos dar vadinamos "trimitinėmis sukamomis kojomis" ir labai primena barokinį stilių, kurį galima pamatyti daugelyje senesnių tipų stalų. Kokie būna stalų tipai galite rasti čia.

    Jei jūsų namuose vyrauja baroko, klasicizmo, anglų restauracijos ar Viduržemio jūros regiono estetika, trimitinės kojos yra puikus pasirinkimas.

     

    Flamandiško stiliaus kojelės

    Šių raižytų kojų abiejuose galuose yra charakteringos ritinio formos, o kiekvienas ritinys sukasi priešinga kryptimi. Šios kojos buvo plačiai naudojamos baroko stiliaus balduose, kuriuos ypač išpopuliarino dizaineris Gerritas Jensenas projektuodamas spintas karaliui Karoliui II.

    Flamandiškos ritininės kojos taip pat vadinamos S formos ritininėmis kojomis (jei koja yra išlenkta tarp dviejų ritinių) ir dvigubomis ritininėmis kojomis. 

    Šios kojos puikiai dera su klasikiniais, tradiciniais, baroko, Viduržemio jūros regiono ir Viktorijos laikų motyvais.

     

    Baliustros  tipo kojelės

    Panašiai kaip ir Adomo stiliaus, šios kojos yra vienodai plačios nuo viršaus iki apačios, o pagrindinis akcentas - kojelės viduryje išriestas “pilvukas”. Šios kojos buvo itin populiarios XVII-XIX a., dažniausiai naudojamos laiptinėse turėkluose. Kartas jos būdavo naudojamos mažesnių tipų rašomiesiems stalams.

     

    Spiralinės kojelės

    Manoma, kad šie baldų kojų stiliai, atrodantys kaip susuktos virvės, atsirado Indijoje, o XVI a. viduryje iškeliavo į Vakarus ir pasiekė Europos krantus.

    Šios kojos buvo populiarios Restauracijos bei Viljamo ir Marijos baldų stilistikos mokyklose, tačiau kuriam laikui išnyko, o po šimtmečio vėl sugrįžo į Imperijos ir Federalinės stilistikos mokyklas. 

    XIX a. viduryje jomis vėl susidomėjo namų savininkai, o vėliau jos buvo naudojamos daugelyje Viktorijos epochos baldų. Šios kojelės dar vadinamos spiraliniais sukiniais ir miežiniais sukiniais. Jos papildo tradicinius, klasikinius ir Viktorijos laikų motyvus.

     

    Jokūbo stiliaus kojelės

    Šios tiesios baldų kojelės yra puošniai dekoruotos, o išskirtinis jų bruožas - melioninės lemputės (puodeliai ir dangteliai). Jokūbo laikų kojos buvo stipriai paveiktos Tiudorų laikotarpio estetikos. Šių stilių baldų kojų rasite ant daugelio tipų kėdžių ir stalų. Plačiau apie įvairius kėdžių tipus galite paskaityti čia

     

    Voro kojelės

    Jei ir yra koks nors baldų kojų stilius, atlaikęs šimtmečius, tai būtent šis. Tarsi voro kojos jos yra lenktos, dailios ir siauros, o nuo stalviršio pagrindo gali būti maždaug trys ar keturios susikryžiuojančios viena su kita. Kojelės gali baigtis tiesiai arba su nedidele pėdos plokštele.

     

    Šakotuvo kojelės

    Pagal Naujojo Hempšyro "Shakers" estetiką šios kojelės nuo apačios yra siauros, o kylant link stalviršio pagrindo palaipsniui platėja ir storėja. Dėl to jas renkasi tie, kurie ieško baldų kojų stabilumo, ypač svetainės stalų ir virtuvės stalų bei dekoratyvinių tipų lovų rėmų.

     

    Ritės tipo kojelės

    Šio stiliaus baldų kojelės, kaip ir ritės, yra apvalios formos su horizontaliais tekinimo staklėmis sukurtais pagražinimais. Kai kuriuose senoviniuose gaminiuose gali būti kvadratinių dalių, kurios pertraukia ritės raštą. Tokių kojų gana gausiai rasite XVII a. pabaigos balduose.

     

    Wegner tipo kojelės

    "Wegner" dekoras - tai Danijoje atsiradęs modernus stilius, kuriam būdingos lygios, kūginės baldų kojelės, kurios gali tęstis tiesiai žemyn ir sudaryti kvadratinį dizainą arba tęstis kampu.


    Sheraton tipo kojelės

    Šios baldų kojelės, pavadintos baldų gamintojo ir baldų dizainerio Tomo Šeratono, atsirado maždaug 1790-1820 m. Šios baldų kojelės paprastai yra tiesios, bet kartais gali būti ir kūginės. Trumposios kojos puikiai tinka įvairiems komodų tipams ir aukštesniems baldams su mažomis kojelėmis.

    Šeratono kojelės yra lengvesnės, įmantresnės ir modernesnės, nes yra subtiliai plonos. Šios kojelės yra gana universalios, jos puikiai tinka namuose, nepriklausomai nuo to, koks yra bendras interjero dekoras.

     

    Hepplewhite tipo kojelės

    Šio tipo baldų kojelės paprastai tekinamos iš aukštos kokybės medienos, po to raižomos ir siaurinamos į rafinuotas formas. Trys kojų šonai bus tiesūs vertikalūs, o vienas pradės siaurėti į apačią, pradedant maždaug nuo pusės kojos aukščio.

    Kadangi šių kojų paviršiai plokšti, jos paprastai gaminamos su į medieną įleistomis veržlėmis, todėl jas pritvirtinti prie likusių baldų paprasta - perkišti numatytą varžtą ir įsukti į koją, paprastai naudojant fiksavimo poveržlę, kad varžtai neatsipalaiduotų nuo vibracijų ir nedidelių judesių.

     

    Tekintos kojelės 

    Sukant tekinimo staklėmis, kaltais išilgai kojų aukščio sukuriamos lygios įvairiausių raštų formos.

    Tai gali būti blokiniai ruožai (užbaigiami rankomis po to, kai suprojektuojama likusi kojos dalis), visų rūšių išgaubtos ir įgaubtos kreivės ir daugybė kitų formų. Atliekant kruopštesnį ir profesionalesnį darbą, šiose kojose tekinimo metu gali būti net išraižytos spiralės, kurias, kaip pavyzdį, dažnai pamatysite ant prabangių tipų valgomojo kėdžių. Daugiau apie valgomojo kėdžių tipus skaitykite čia.

     

    Modernios kvadratinės kojelės

    Kadangi šių tipų baldų kojelių visi šonai yra kvadratiniai, jos tvarkingai įsistato į iš anksto suprojektuotą griovelį stalviršyje, kėdės dugne ir pan. Tada per iš anksto išgręžtas skyles ir iš anksto pritvirtintas veržles, įtaisytas kojelėse, naudojant pateiktą veržliaraktį, priveržiami pateikti varžtai su šešiakampėmis skylėmis. Modernios jos todėl, kad yra šiuolaikinio modernaus minimalistinio dizaino ir tinka prie šiuolaikinių interjero tendencijų.

     

    Plaukų segtuko kojelės

    Dar vienas šiuolaikinis kūrinys - plaukų segtuko kojelė, pagaminta iš vieno užapvalinto metalinio strypo, sulenkto tam tikru spinduliu ir sudarančio kilpą. Ši kilpa yra kojos pėda, nukreipta žemyn. Dėl to kojos atrodo kaip apverstas plaukų segtukas. 

    Viršūnės privirinamos prie plokštelės, kuri įsukama į paviršiaus, prie kurio jos tvirtinamos, apačią. Plaukų formos kojelių galima rasti ant žurnalinių staliukųbaro kėdžių, kėdžių, stalų ir kitų baldų tipų.

     

    Reguliuojamos kojelės

    Reguliuojamos kojos - dar vienas šiuolaikinis išradimas, kuris gali būti patogus, tačiau neturi reikiamos klasės ir rafinuotumo. Jų rasite plastikiniuose staliukuose ir kėdėse, kur jas galima pakreipti taip, kad jos atsiremtų į tam tikrą plyšį paviršiuje, prie kurio yra pritvirtintos. Tai leidžia jiems pakelti arba nuleisti sėdynės paviršių, stalo stalviršį, rašomojo stalo stalviršį ir pan.

     

    Baldų kojelių stiliai jūsų dizainui ir poreikiams

    Akivaizdu, jog ieškant įvairių stilių baldų kojelių, galite rinktis iš daugybės variantų. Nesvarbu, ar ieškote antikvarinio patrauklumo, ar modernaus minimalizmo, yra baldų kojelių tipų, atitinkančių jūsų pageidavimus bei tinkančių prie jūsų stiliaus ir numatyto biudžeto.

    Svarbu nepamiršti, kad konkrečios baldo kojelės dizainas taip pat turės įtakos jos funkcionalumui, pavyzdžiui, stalo apkrovai, pernešamumui ir pan. Į tai atsižvelkite prieš galutinai investuodami į baldą. 

    Jei ieškote idėjų kokio stiliaus baldus pirkti savo namams, čia rasite įvairių baldų stilių vadovą. Tačiau jei nesiruošiate pirkti baldų, skirtingų baldų kojelių stilių išmanymas padės atpažinti skirtingų epochų baldus, ypač antikvarinius, o tai gana naudinga, jei esate kolekcionierius.      

        

    Šaltiniai:

     https://worstroom.com/furniture-leg-styles/