Prekių katalogas

MA koncepcija baldų srityje: Kaip erdvė formuoja dizainą

MA koncepcija baldų srityje: Kaip erdvė formuoja dizainą

Kai galvojame apie baldus, dažnai daugiausia dėmesio skiriame jų formai ir funkcijoms. Tačiau yra dar vienas esminis baldų dizaino elementas, kuris dažnai lieka nepastebėtas - tai erdvė. Japonų dizaino filosofijoje erdvės koncepcija, arba MA, yra neatsiejama funkcinių ir estetiškų baldų kūrimo dalis. Šiame straipsnyje nagrinėsime MA koncepciją baldų dizaine, taip pat jos reikšmę interjero dizainui ir architektūrai. 

 

MA koncepcija baldų dizaine

MA koncepcija reiškia erdvę tarp objektų ir erdvę objektų viduje. Baldų dizaine tai reiškia, kad reikia sukurti pusiausvyrą tarp neigiamos ir teigiamos erdvės. Baldų, kuriuose naudojama MA koncepcija, pavyzdžiai: minimalistiniai žurnaliniai staliukai ir lentynos su atviromis lentynomis ir švariomis linijomis. Protingai naudodami erdvę, dizaineriai gali sukurti baldus, kurie yra ir funkcionalūs, ir vizualiai patrauklūs.

 

MA koncepcija taip pat naudojama projektuojant įvairias kėdes - erdvė tarp atlošo ir sėdynės, taip pat erdvė tarp porankių gali sukurti atvirumo ir lengvumo pojūtį. Dėl to kėdė gali tapti jaukesnė ir patogesnė, kartu padidėja bendras estetinis vaizdas.

 

Kitas baldų, kuriuose naudojama MA koncepcija, pavyzdys - japoniškas Shoji. Šios užsklandos gaminamos iš medinio karkaso ir popierinių plokščių, kurios sukuria atvirumo ir lengvumo pojūtį, kartu suteikdamos privatumo ir atskyrimo. Naudodami MA koncepciją dizaineriai sukuria baldus, atliekančius kelias funkcijas, t.y.  skatinančius harmoniją, pusiausvyrą ir paprastumą.

Shoji

 

MA koncepcija interjero dizaine

MA koncepcija yra esminis japoniško interjero dizaino elementas. Sąmoningai ir tikslingai naudodami erdvę, dizaineriai sukuria tokias gyvenamąsias erdves, kurios skatina ramybę ir pusiausvyrą. Japoniško interjero dizaino pavyzdžiai, kuriuose naudojama MA koncepcija, yra tradiciniai tatamio kambariai ir stumdomos durys. Kurdami atviras ir lanksčias erdves, dizaineriai tarsi skatina harmonijos ir pusiausvyros pojūtį. Plačiau apie japonišką interjero dizainą skaitykite čia.

 

Tatami kambariai suprojektuoti paprasti, neperkrauti ir atviri. Grindys pagamintos iš austų šiaudinių kilimėlių, sukuriančių tekstūros ir šilumos pojūtį, taip pat suteikiančių natūralumo. Išlaikydami kambarį retą ir atvirą, dizaineriai gali sukurti erdvę, skatinančią atsipalaidavimą ir sąmoningumą.

 

Tatami kambarys

 

Stumdomos durys taip pat yra vienas iš pagrindinių japoniško interjero dizaino elementų. Šios durys gaminamos iš medinių rėmų ir popierinių plokščių, taip sukuriant atvirumo ir lengvumo pojūtį. Naudodami stumdomas duris vietoj tradicinių varstomų durų, dizaineriai gali sukurti lankstesnę ir atviresnę erdvę, skatinančią harmonijos ir pusiausvyros pojūtį.

 

MA koncepcija architektūroje

MA koncepcija taip pat yra neatsiejama japonų architektūros dalis. Sąmoningai ir tikslingai naudodami erdvę, projektuotojai gali sukurti aplinką, kuri skatina taiką ir ramybę. Japonijos architektūros pavyzdžiai, kuriuose naudojama MA koncepcija, yra tradiciniai japoniški sodai ir namai su stumdomomis durimis ir pertvaromis.

 

Tradiciniai japoniški sodai projektuojami paprasti ir neperkrauti, akcentuojant natūralius elementus, tokius kaip akmenys, vanduo ir augalai. Naudodamiesi MA koncepcija, dizaineriai gali sukurti sodą, skatinantį ramybės ir santarvės jausmą.

 

Naudodami stumdomas duris ir pertvaras vietoj tradicinių sienų, dizaineriai gali sukurti lankstesnę ir atviresnę erdvę, skatinančią harmonijos ir pusiausvyros pojūtį.

 

MA koncepcijos privalumai

MA koncepcijos įtraukimas į baldų dizainą, interjero dizainą ir architektūrą gali paskatinti taikos ir ramybės jausmą mūsų įtemptame gyvenime. Erdvėse, kurios yra atviros ir neperkrautos, mažinamas stresas ir nerimas, skatinamas atsipalaidavimas ir sąmoningumas. MA koncepcija taip pat gali skatinti harmonijos ir pusiausvyros jausmą mūsų aplinkoje, o tai gali pagerinti mūsų bendrą savijautą.

 

Be to, MA koncepcija skatina dizainerius atsižvelgti į negatyviąją erdvę, arba erdvę tarp objektų, o ne tik sutelkti dėmesį į pačius objektus. Taip dizaineriai gali sukurti įtampos ir pusiausvyros jausmą, o tai gali padidinti vizualinį erdvės patrauklumą. Tai taip pat gali padėti sukurti dinamiškesnę ir įdomesnę aplinką, kuri gali skatinti kūrybiškumą ir įkvėpimą.

 

MA koncepcija taip pat yra aplinką tausojantis požiūris į dizainą. Protingai naudodami erdvę, dizaineriai gali sumažinti projektuose naudojamų medžiagų kiekį, taip skatindami tvarumą ir mažindami atliekų kiekį. Be to, kurdami atviras ir lanksčias erdves, dizaineriai gali sukurti lengviau pritaikomą aplinką, kurią laikui bėgant galima lengvai keisti ir atnaujinti, taip sumažinant naujų baldų ar renovacijos poreikį.

 

MA koncepcija yra neatsiejama japonų dizaino filosofijos dalis, o jos svarbos baldų, interjero ir architektūros dizaine neįmanoma pervertinti. Atsižvelgiant į MA koncepciją, sukuriama aplinka, skatinanti taiką ir ramybę, taip pat harmonijos ir pusiausvyros pojūtį, o dizainerius skatina  atsižvelgti į neigiamą erdvę, kuri gali padidinti vizualinį erdvės patrauklumą, skatinti kūrybiškumą ir sumažinti atliekų kiekį. Įtraukdami MA koncepciją į savo dizainą, galime sukurti erdves, kurios būtų ir funkcionalios, ir estetiškos, skatinančios gerą savijautą, tvarumą ir pritaikomumą.


Apie koncepcijas kurios skatina taiką ir ramybę, harmonijos ir pusiausvyros pojūtį bei kūrybiškumą namuose taip pat siejama su Fengšui bei In ir Jang balansu, daugiau straipsnių skaitykite:
Kas yra Fengšui pagrindai? Kokie yra baldų išdėstymo principai?;
Vadovas, kaip sukurti Fengšui (Feng Shui) miegamajame;
Feng Shui virtuvės dizaino ir organizavimo patarimai;
Kaip sukurti subalansuotą svetainės erdvę pagal Feng Shui;
In ir Jan balansas namuose;