Prekių katalogas

Kas yra ekologija baldų gamyboje? Kokie kriterijai?

  • Kas yra ekologija baldų gamyboje? Kokie kriterijai?

    Baldų pramonė yra viena iš labiausiai aplinką teršiančių ir daug išteklių naudojančių pramonės šakų. Kiekvienas gamybos etapas susijęs su savais aplinkosaugos iššūkiais ir tvarumo problemomis. Atliekų mažinimas, atsinaujinančių šaltinių naudojimas, cheminių medžiagų naudojimo mažinimas, lakiųjų organinių junginių (LOJ) emisijos ribojimas ir daugiau perdirbtų medžiagų naudojimas - tai tik keletas būdų, kaip tapti draugiškesniems aplinkai.  

    Šiame tinklaraščio įraše paaiškinsime, kokie yra baldų gamybos ekologiniai kriterijai, supažindinsime su ES teisės aktų reglamentavimu baldų gamyboje, bei aptarsime, kaip kokybiškų medžiagų naudojimas gali padėti baldų gamybą padaryti tvaresnę, o baldų panaudojimą efektyvesniu. Skaitykite toliau ir sužinokite daugiau!

     

    Baldų pramonė: koks jos poveikis mūsų planetai?

    2003 m. įkurtas nepriklausomas analitinis centras, iš pradžių įsikūręs Jungtinėse Amerikos Valstijose, Belgijoje ir Šveicarijoje. Kiekvienoje iš šių trijų šalių jis buvo įsteigtas kaip labdaros ir pelno nesiekianti organizacija. Jo tikslas - kurti ir propaguoti priemones, padedančias skatinti tvarumą, įskaitant ekologinį pėdsaką ir biologinį pajėgumą, kuriais matuojama, kiek išteklių sunaudojame ir kiek jų turime. Šiomis priemonėmis siekiama, kad priimant sprendimus būtų atsižvelgiama į ekologines ribas. Organizacijos "Global Footprint Network" duomenimis, vidutiniam žmogui reikia maždaug 2,5 kartų daugiau Žemės planetos resursų, kad galėtų save išlaikyti ir išgyventi. Taigi, nors mums atrodo, jog asmeniškai baldų turime sąlyginai mažai, t.y. tiek, kiek mums “tikrai būtinai” reikia, tiesa yra ta, kad kiekvienam mūsų turimam daiktui iki jo atsiradimo, yra sunaudojama vidutiniškai maždaug 10 kartų daugiau išteklių nei vizualiai atrodo galutinis produktas. 

     

    Tad ką galime dėl mūsų planetos padaryti mes ir kaip sumažinti netikslinį resursų naudojimą? Pirmiausia, reikia paminėti, jog tvarių baldų era prasidėjo jau seniai, tad rinktis pavyzdžiui kokybiškus medžio masyvo baldus, ilgaamžius pavyzdžiui - metalinius baldus ar pagamintus iš atsinaujinančių arba perdirbamų medžiagų, ir mažiausiai įtakos aplinkai darančius baldus turėtų būti visų mūsų atsakomybė. Šie gaminiai sukurti taip, kad padėtų mums gyventi neperžengiant savo galimybių ribų bei tausojant savo sveikatą ir aplinką, kurioje gyvename, tuo pačiu turėti gražiai atrodantį, kokybišką ir funkcionalų baldą.

    Tvaraus pasirinkimo galimybių yra ir daugiau, pavyzdžiui, galima rinktis pirkti naudotus daiktus arba investuoti į gaminį, kuris yra visiškai ekologiškas (pagamintas tik iš perdirbtų ar savaime suyrančių medžiagų, nenaudojant kenksmingų cheminių priedų, tokių kaip klijai ar kitos toksiškos medžiagos, gamybos metu išmetama itin mažai arba visai ne išmetama teršalų ir pan.)

     

    Baldų gamintojai privalo atsižvelgti į visus savo gaminių poveikio aplinkai bei energijos ir išteklių panaudojimo aspektus, įskaitant plastikinių, sintetinių ir kitų sunkiai yrančių medžiagų naudojimą gaminyje. 

    Plastikiniai baldai yra tik vienas iš pavyzdžių, kai vieno baldo gamyba gali turėti itin neigiamų ilgalaikių pasekmių mūsų aplinkai. Taip yra dėl to, kad plastikiniams baldams pagaminti reikia daug iškastinio kuro, o šio proceso metu išmetama daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Be to, baldų gamyboje naudojamas plastikas dažnai gaminamas naudojant neatsinaujinančius išteklius, pavyzdžiui, naftą. Šie veiksniai prisideda prie anglies dioksido kiekio mūsų atmosferoje didėjimo.

    Šio poveikio mažinimo būdų yra labai daug, pradedant projektavimu ir dizainu ir baigiant konkrečiu gamybos procesu bei pasirinkta technologija. Pavyzdžiui, dizaineriai gali rinktis tvarias medžiagas ir procesus, o gamintojai - diegti ekologiškas technologijas ir procedūras. Kitas būdas sumažinti baldų poveikį aplinkai - perdirbtos medžiagos. Perdirbdami senus baldus gamintojai gali sutaupyti pinigų ir tuo pačiu mažinti susidarančių atliekų kiekį.

     

    ES ekologinis ženklinimas baldų gamybos medžiagoms

    Europos Sąjungos iniciatyva, kuria vertinamas baldų ekologiškumas, visų pirma nustato kenksmingas žmonėms ir aplinkai medžiagas, naudojamas baldų gamyboje. Informacija yra prieinama internete ir gali padėti apsispręsti renkantis ir perkant tvarius ir ekologiškus gaminius. Remdamosi Bendrojo duomenų apsaugos reglamentu (BDAR) ES šalys narės yra susitarusios, kad gamybos įmonės, veikiančios ES, privalo skelbti duomenis apie savo gaminių poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, taip pat duomenis apie pavojingų medžiagų panaudojimą gamyboje, į orą ir vandenį išmetamus teršalus ir produktų gamybai suvartojamą energiją.

     

    Siekdami užtikrinti atitiktį naujiesiems standartams, baldų gamintojai privalo įvertinti kiekvieną gaminiuose naudojamą medžiagą pagal ES ekologinio ženklo kriterijus. Vertinimo sistema apima šias sritis:

    - Žmonių sveikatai ir aplinkai kenksmingų medžiagų mažinimas/atsisakymas;

    - Pavojingų medžiagų naudojimo mažinimas/atsisakymas;

    - Atliekų ar išmetamų teršalų teisingas tvarkymas ir naikinimas;

    - Energijos suvartojimo efektyvumas

    Atskiri rodikliai numatyti įvairių rūšių gaminių ekologiškumui nustatyti, juos galite rasti internete Europos Komisijos puslapyje.

     

    Baldų sektoriaus ypatybės

    Remiantis įvairiais šaltiniais, pasaulinės baldų pramonės metinė vertė siekia 1,3 trilijono JAV dolerių, joje dirba apie 30 milijonų žmonių visame pasaulyje. Galima pasidžiaugti, kad net didelių tarptautinių baldų gamybos bendrovių milžinių (tokių kaip "Ikea", "IKEA Group AB", "Knoll Textiles Inc.", "Herman Miller", "Steelcase Inc.", "Böhm & Bauer AG" ir "Vitra Design Museum GmbH" ir kt.) pramonė sparčiai keičiasi dėl technologinės pažangos ir didėjančios vartotojų paklausos ekologiškumui bei aplinkai nekenksmingiems gaminiams.

    Baldų pramonė yra viena iš labiausiai aplinką teršiančių ir daug išteklių naudojančių pramonės šakų. Kiekvienas gamybos etapas kelia savų aplinkosaugos iššūkių ir tvarumo problemų. Norint užtikrinti, jog gaminami baldai yra nekenksmingi aplinkai ir vartotojams, gamybos įmonės turi atsižvelgti į ES numatytus teisinius reglamentavimus, o vartotojai siekdami tausoti savo sveikatą bei gyventi darnoje su gamta, turi galybę pasirinkimų - pradedant nuo naudotų gaminių prikėlimo naujam gyvenimui pavyzdžiui medinių baldų restauravimo, iki perdirbtų ar ilgaamžių gaminių naudojimo. Taip mažinamas netikslinis vartojimas, susidarančių atliekų kiekis, bei pasitenkinimas kokybiškais produktais.
    Turimus baldus privalu tinkamai prižiūrėti, kad jie atrodytų patraukliai ir tarnautų ilgus metus. Medžio masyvo baldų priežiūra nėra sudėtinga, bet tinkamai prižiūrimi tokie baldai bus naudojami daugelį metų ir net gali būti perduodami iš kartos į kartą, tai puikus pavyzdys norint tausoti gamtą.