Prekių katalogas

Kaip restauruoti medinius baldus: valyti, remontuoti ir atnaujinti

  • Kaip restauruoti medinius baldus: valyti, remontuoti ir atnaujinti

    Norėdami restauruoti ir atnaujinti savo senus medžio masyvo baldus, pasinaudokite šiais patarimais, kaip teisingai žingsnis po žingsnis tai atlikti. 

    Ant senų medinių baldų dažnai susikaupia purvo ir nešvarumų, o dėl nublukusios spalvos ir blizgesio jie atrodo nuobodžiai. Atsižvelgdami į tai, antikvarinių baldų savininkai dažnai susimąsto, kaip seniems mediniams baldams (dažnai labai brangiems daiktams) susigrąžinti buvusią šlovę. 

     

    Laimei, restauruoti medinius baldus gana lengva, todėl sukūrėme šį paprastą vadovą, kad žinotumėte, ką daryti, kad viskas pavyktų lengvai, greitai ir puikiai. Restauruoti baldai - tiek senoviniai, tiek šiuolaikiniai - visuomet yra namų interjero tendencijų priešakyje, todėl jie gana brangūs, o atnaujindami turimus senus baldus, galėsite ne tik sutaupyti, bet ir susikurti savo unikalų ir vienetinį baldą, tinkantį prie jūsų namų stiliaus ir jūsų poreikių.

     

    Žemiau pateiktame projekto aprašyme ant raudonmedžio rašomojo stalo buvo išryškėję negražūs vandens ženklai, spalva gerokai nušviesėjusi netolygiai, tad paviršiaus atnaujinimui skiriamas didžiausias dėmesys. Nors restauruoti senus medinius baldus pačiam nėra sudėtinga, pirmiausia, reikia pasirūpinti, kad būtų naudojami tinkami produktai, priemonės ir įrankiai. Toliau pasakojame apie profesionaliai atliktą baldų atnaujinimą ir valymą.

     

    VISKAS, KO REIKIA SENIEMS MEDINIAMS BALDAMS RESTAURUOTI:

     

    • Darbo pirštinės

    • Veido kaukė arba respiratorius nuo dulkių

    • Dažymo teptukai

    • Cheminis lako nuėmiklis ir nuėmimo įrankis

    • Vaško ir poliravimo valiklis ir plona plieninė vata (0000 kalibro)

    • Smulkus švitrinis popierius ir šlifavimo kempinėlė

     

    • Medienos dažai

    • Medienos apdailos alyva/aliejus

    • Poliravimo vaškas

    • Švelni mikropluošto šluostė be pūkelių.

     

    KAIP RESTAURUOTI SENUS MEDINIUS BALDUS: INSTRUKCIJA ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO

     

    1. NUIMKITE VIRŠUTINĮ SENĄ LAKO IR DAŽŲ SLUOKSNĮ 

    Dažų ir lako nuėmimas yra turbūt pats nešvariausias ir daugiausia dulkių ir šiukšlių paliekantis darbas, tačiau jis be galo svarbus ir yra pagrindas baldų restauravimo procese. Jei įmanoma, šį darbą atlikti lauke, o jei dirbate patalpoje, apdenkite grindis ir visus netoliese esančius baldus bei užtikrinkite gerą vėdinimą. Kad nepažeistumėte stalo korpuso apdailos, uždenkite jį plastikine plėvele taip, kad liktų matomas ir pasiekiamas tik viršus. Minkštu šepetėliu gausiai užtepkite nuėmiklio, palaukite rekomenduojamą laiką ir nugramdykite įrankiu jo likučius.

     

    2. LEISKITE PRIEMONĖS SLUOKSNIAMS SUSIGERTI IR IŠTIRPTI 

    Norėdami pasiekti geresnių rezultatų, palikite nuėmiklį veikti nuo penkių iki 30 minučių (rekomendacijas tikrai rasite ant priemonės pakuotės). Laiko trukmė priklausys nuo dangos - seno lako ir dažų sluoksnio - sudėties ir storio. Jei nuėmiklis nepašalino visų sluoksnių, tiesiog dar kartą užtepkite priemonės ir palaukite, kol ji pradės veikti dar giliau. 

     

    3. NUVALYKITE CHEMINĮ NUĖMIKLĮ

    Kad pašalintumėte visus cheminio nuėmiklio likučius, neutralizuokite paviršių plieninės vatos diskeliu, įmirkytu vaistiniu spiritu arba specialiai tam skirtu vaško ir poliravimo valikliu. Prieš naudodami bet kokią cheminę medžiagą visada atidžiai perskaitykite etiketę, nes skirtingiems nuėmikliams reikia skirtingų neutralizatorių. Nenuvalius nuėmiklio, jis gali vėl suaktyvėti ir medienos restauravimas gali nepavykti pagal planą. 

     

    4. NUVALYKITE LIKUSIĄ STALO DALĮ

    Kitas baldų atnaujinimo žingsnis - nuvalyti visų priemonių likučius švelnia šluoste ir palikti 24 valandoms. Kol paviršius džiūsta, galite tuos pačius žingsnius atlikti kitose, mažiau prieinamose ir matomose vietose, dirbdami po truputį nedideliuose plotuose. Užtepkite nuėmiklio ant aštraus plieninės vatos diskelio, palikite kelioms minutėms, kad vaškas suminkštėtų, ir nušluostykite švaria šluoste, kol jis nesukietėjo.

     

    5. GRĮŽKIME PRIE STALVIRŠIO

    Praėjus 24 valandoms po stalviršio nuvalymo, šlifavimo blokeliu ir labai plonu smulkiu švitriniu popieriumi išlyginkite nuvalymo metu atsiradusius medienos nelygumus. Nuvalykite ir nusiurbkite paviršių, kad pašalintumėte visas net smulkiausias dulkes, galiausiai nušluostykite drėgna šluoste. 


    6. NUDAŽYKITE

    Restauruodami baldus pastebėsite, kad kiekvieną baldą reikia tvarkyti ir valyti skirtingai, atsižvelgiant į konkrečias problemas, kurias reikia taisyti. Pavyzdžiui, čia stalas daugelį metų stovėjo prie lango, todėl saulė išbalino dalį medienos, išblukino dažus, todėl gerai nuvalius ir nušveitus, jį dengiame raudonmedžiui skirtais medienos dažais, kad stalviršis įgautų vienodą tolygią spalvą. Teptuku gausiai užtepkite dažus ir leiskite jiems įsigerti; perteklių nušluostykite šluoste. Užtikrinkite tolygų paviršiaus padengimą dirbdami tinkamoje šviesoje. 

     

    7. IŠBLIZGINKITE PAVIRŠIŲ MEDŽIO ALYVA

    Išdžiūvus dažams, teptuku arba švelnia nepūkuota šluoste užtepkite apdailos alyvos sluoksnį. Leiskite aliejui įsiskverbti bent 10 minučių ir tuomet nuvalykite perteklių, kol paviršius tampa švelnus ir nelipnus. Leiskite alyvai gerai susigeri bent kelias valandas, tuomet nutrinkite švelniu plieninės vatos diskeliu arba švitriniu popieriumi ir padekite antru sluoksniu. Pakartokite procesą trečia kartą - kuo daugiau sluoksnių, tuo didesnis patvarumas ir blizgesys.

     

    8. PADENKITE VAŠKU

    Galiausiai visą stalą negausiai patepkite plonu gero baldų vaško sluoksniu. Palikite bent valandai ir nupoliruokite nepūkuota šluoste. Kad išvengtumėte deformacijų, atsirandančių dėl medienos džiūvimo, statykite baldus atokiau nuo radiatorių ar kitų tiesioginių šilumos šaltinių bei atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių.

     

    NAMINĖS PRIEMONĖS SENIEMS MEDINIAMS BALDAMS RESTAURUOTI 

    Yra dar kelios gudrybės, kurias galite naudoti norėdami restauruoti baldus namuose. Paviršinius nešvarumus ir senus vaško lako sluoksnius galite pašalinti naudodami naminį mišinį, sudarytą iš keturių dalių spirito ir vienos dalies linų sėmenų aliejaus. Jei apdaila vis dar atrodo šiek tiek blanki, ant medvilninės šluostės užpilkite šiek tiek medienos vaško ir energingai nupoliruokite. 

     

    Viena iš tokių priemonių, kuri veikia atnaujinant medinius baldus, yra ši:

    1 dalis sėmenų aliejaus

    2 dalys metilo alkoholio

    2 dalys dervos

    2 dalys distiliuoto acto

    Galiausiai baldus nupoliruokite bičių vaško poliruokliu ir tai turėtų grąžinti jiems gyvybę bei suteikti naują išvaizdą.

     

    Kad jūsų namai atrodytų išpuoselėti, peržiūrėkite kitus patarimus mūsų tinklaraštyje:
    Baldų dažymas: kaip išvengti klaidų?
    Medžio masyvo baldų priežiūra
    Odinių baldų priežiūra

     

    Šaltinis:
    https://www.realhomes.com/advice/how-to-restore-old-wooden-furniture