Prekių katalogas

Baldų dažymas. Kas tai? Kaip išvengti klaidų dažant baldus?

  • Baldų dažymas. Kas tai? Kaip išvengti klaidų dažant baldus?

    Mediniai baldai yra ilgaamžiai, tačiau kai jie naudojami dažnai, ilgainiui spalvos blanksta, dažai atsilupa, todėl jie nebeatrodo tokie estetiški, kaip nauji. Šią bėdą galima lengvai pataisyti, juos pagyvinti ir atnaujinti perdažant. 

    Baldų dažymas - viena lengviausių ir pigiausių priemonių, kai norime atnaujinti senus baldus ar padaryti pokyčius interjero spalvose. Tai greitas ir gana paprastas darbas, nereikalaujantis daugybės laiko lyginant su remontu ar naujų baldų pirkimu. Tačiau ne visuomet rezultatas gaunasi toks, kokio tikėtasi, ir tai dažnai būna elementaraus pasiruošimo stoka, skubėjimas bei padarytos pagrindinės baldų dažymo klaidos. Į ką turėtumėte atsižvelgti prieš pradėdami? Šiame straipsnyje pateikiame idėjų ir patarimų, kaip dažyti baldus, nuo ko pradėti bei kokių klaidų vengti, kad rezultatas jus džiugintų, o baldai tarnautų dar labai ilgai.

     

    Stilius ir poreikiai

    Prieš pradedant dažyti, pirmiausia turite nuspręsti, kokios spalvos norite ir kokia būtų tinkamiausia kiekvienai jūsų namų patalpai. Vieni renkasi  neutralias spalvas, kitiems patinka ryškios ir sodrios spalvos, kurios pagyvina baltas ar pastelinių spalvų sienas. Kad būtų lengviau apsispręsti, turėtumėte atsižvelgti į savo kambario stilių ir kitus jame esančius baldus. Pavyzdžiui, tamsios spalvos medinis rašomasis stalas atrodytų netinkamai ryškiaspalviame vaikų kambaryje. Arba baltas rašomasis stalas romantiškame poilsio kambaryje gali atrodyti pernelyg sterilus. Taip pat turėtumėte pagalvoti apie tai, koks yra patalpos apšvietimas ir kokiu kampu šviesa kris ant pačio baldo - tamsus rašomasis stalas kambaryje, kuriame nėra daug natūralios šviesos, kambarį dar labiau apsunkins ir neišsiskirs erdvėje, o šviesus svetainės stalas stipriai apšviestame kambaryje gali tarsi pranykti. Daugiau apie baldų apšvietimo svarbą skaitykite čia.

     

    Dažus reikėtų rinktis ne tik pagal kainą, bet ir pagal jų savybes. Ant dažų pakuotės, gamintojai nurodo, dažų sudėtį ir kokiems baldams jie skirti. Visuomet pasitikrinkite, ar dažai skirti mediniams paviršiams, ar jie nekenksmingi sveikatai, ypač, jeigu ruošiatės perdažyti vaikų kambario baldus

     

    Kaip paruošti ir dažyti baldus?

     

    Šlifavimas

    Kiekvieną paviršių prieš dažant reikia paruošti tinkamai, kad dažai gerai susigertų ir ilgai laikytų. Tad pirmiausia - nušlifuoti ir nulupti senus dažus, kad gautumėte lygų ir švarų paviršių. Smarkiai atsilupusius didelius dažų plotus galima atlupti mentele, o vėliau nušveisti visą paviršių paprastu švitriniu popieriumi. Jeigu plotas gana didelis, galima pasinaudoti elektriniu šlifuokliu arba net smėliavimo aparatu, tačiau tai jau kainuos truputį brangiau.

     

    Valymas

    Nušlifavus baldą, ant jo paviršiaus lieka daug medienos dulkių. jei nenorite, kad vėliau užtepus dažus, paviršius būtų grublėtas ir rupus, būtina jas kruopščiai nuvalyti drėgnu skudurėliu. Rekomenduojama nenaudoti kempinėlių ar popierinių rankšluosčių, nes šios priemonės nenuvalo visų dulkių, o taip pat palieka papildomai. Dulkių siurbliu galite tik surinkti didžiausias dulkes, tačiau po to vistiek reikės pervalyti visus paviršius drėgna šluoste. 

     

    Gruntavimas

    Gruntas skirtas tam, kad dažai gerai susigertų ir ilgai išsilaikytų. Nors rinkoje yra dažų, kurie tinkami dažyti be grunto, tačiau rekomenduojama šio žingsnio nepraleisti. Galbūt iš karto to nepastebėsite, tačiau baldas be grunto tikrai greičiau pradės luptis, nei tas, kuris prieš dažymą buvo gruntuotas. Gruntas sudaro tinkamą sukibimą dažams su baldo paviršiumi, jį padengus, paviršius tarsi išsilygina, atsidaro medžio “poros”, kurios tinkamai priima dažus ir “užrakina” savo paviršiuje. 

     

    Dažymas

    Kad ir kaip gerai paruošite baldą dažymui, padengti vienu sluoksniu dažų nepakaks, jei siekiate gero vaizdo ir ilgalaikio baldo spalvos tarnavimo. Specialistai rekomenduoja dažyti bent tris kartus, t.y. po pirmo sluoksnio užtepimo, turi praeiti maždaug 8 valandos, kad dažai pilnai išdžiūtų, tuomet kartojama šlifavimo procedūra švitriniu popieriumi (naudojant naują popieriaus lapelį), norint pašiaušti esamą paviršių. Taip pašalinami nelygumai bei iškilę dažų burbuliukai, o antro sluoksnio dažai geriau sukimba. Po 8 valandų vėl viską pakartojame trečią kartą.

     

    Lakavimas

    Kad dažai išliktų ilgai, nenusitrintų nuo trinties ar nenubluktų nuo saulės spindulių, rekomenduojama baldą padengti lako sluoksniu. Tikriausiai priklausomai nuo to, kur ir kiek baldas bus naudojamas, gali rinktis - lakuoti ar ne. Jei baldas stovės tamsioje, mažai saulės apšviestoje patalpoje ir juo bus mažai naudojamasi, lako galima ir netepti. Tačiau jeigu baldu naudositės kasdien, arba jį didžiąją laiko dalį apšvies saulė, lakas gali prailginti baldo gyvavimą ir išlaikyti ryškią sodrią spalvą ilgą laiką. Laku reikėtų dengti iš karto po to, kai tik nudžiūva trečiasis dažų sluoksnis. Galima rinktis blizgų arba matinį laką. Baldams idealiai tinka bespalvis permatomas lakas, kurį užtepus reiktų palaukti bent kelias dienas, kad jis visiškai susigertų ir išdžiūtų. Lakas ne tik apsaugo spalvos blukimą, bet ir stabilizuoja temperatūros svyravimų pokyčius, todėl dažai neatsilupa taip greitai, taip pat baldas padengtas laku atsparesnis fiziniams įbrėžimams ar cheminių priemonių poveikiams, juos valant. Čia rasite straipsnį kuo skiriasi, blizgių ir matinių baldų paviršiai, bei jų privalumus ir trūkumus, galbūt tai padės apsispręsti lakuoti baldą ar ne.

     

    Nors baldų dažymas yra gana greitas ir ekonomiškas būdas atsinaujinti daiktus ir namus, vis tik rekomenduojama nepradėti dažyti visų baldų vienu metu. Kaip matome, vieno baldo pilnas nudažymas gali užtrukti ir kelias dienas, tad pasiplanuokite, kuriuos baldus dažysite pirmiau, o kuriais naudositės, kol nudažytieji džius. Labai svarbu, kad dažant baldus, tinkamai apsaugotumėte ir savo pačių sveikatą, visuomet naudokite apsaugines priemones - pirštines, akinius, respiratorius. Nors baldiniai dažai nėra toksiški ir pavojingi, tačiau šlifuojant mikrodulkės gali patekti į jūsų kvėpavimo takus, o štai lakas dažnai būna aštraus ne itin malonaus kvapo, tad giliau jo įkvėpus, gali apsvaigti galva ar pasidaryti bloga. 

    Išvada paprasta - pasitelkdami savo fantaziją ir mėgindami naujus spalvų derinius, galite atrasti naujus stilius savo namuose, taip suteikiant jiems dar daugiau jaukumo. Baldų dažymas - tai tvari atsinaujinimo galimybė, nes gaminiui suteikiate naują gyvenimą su kitokia originalia išvaizda.