Prekių katalogas

Kas yra gobelenas ir koks yra jo vaidmuo apmušalų gamyboje

 • Kas yra gobelenas ir koks yra jo vaidmuo apmušalų gamyboje

  Apmušalų pasaulyje yra labai daug skirtingų audinių ir apdailos rūšių. Kiekvienas iš jų turi subtilių skirtumų, tačiau visi jie tarnauja tam tikram tikslui. Iš daugybės apmušalams naudojamų audinių rūšių gobelenas išsiskiria unikalumu dėl savo tekstūros ir savybių. 

  Gobeleno pavadinimas yra kilęs iš senų prancūziškų žodžių, kurie išvertus reiškia "vabalas" arba "tarakonas", nes šios rūšies audiniai kadaise buvo gaminami verdant ir smulkinant vabzdžius (vabzdžiai taip pat buvo dažnai naudojami kilimams dažyti), bei lotyniško žodžio "tappetum", kuriuo buvo vadinama nepermatoma stora užuolaida. Gobelenų menas dažniausiai naudojamas sienoms, apmušalams ir net drabužiams. Kadangi gobelenai yra labai įvairūs, gali būti sunku suprasti, kuris iš jų geriausiai tinka jūsų projektui, todėl pateikiame šiek tiek gobeleno  istorijos bei informaciją apie pagrindines jo rūšis ir jų reikšmę apmušalų gamyboje.

   

  Kas yra gobelenas?

  Nuo pat atsiradimo, gobeleno menas arba gobeleno audimas buvo tam tikras audimo procesas, norint išgauti įvairių raštų audinį. Žodis "gobelenas" dabar dažniau vartojamas kaip terminas, apibūdinantis galutinį gobeleno gamybos proceso produktą, t.y. audinį. Gobelenai paprastai gaminami iš vilnos, medvilnės arba šilko. Gobeleno vaizdas ar raštas sukuriamas audžiant spalvotus siūlus arba kuriant raštą iš siūlų, o paskui verpalus kartu su spalvotais siūlais audžiant staklėse. Jis būna įvairių spalvų ir raštų, tačiau išskirtinis jo bruožas - paviršiaus tekstūra. Liečiant gobelenas gali atrodyti panašus į zomšos arba net nubuko tekstūrą. Taip yra todėl, kad gobeleno audiniams naudojami specialūs apdailos būdai, kurie ir sukuria šią unikalią paviršiaus tekstūrą. Gobeleno rūšių yra daugybė, jie yra minkšti, patogūs audiniai, paprastai pigesni už aksomą ar kitus prabangius audinius, tačiau dėl specialaus apdailos proceso jie taip pat ir gerokai trumpesnio tarnavimo laiko lyginant su kai kuriais kitais tvirtesniais audiniais. Jie gali lengviau pūstis ir išsikraipyti, todėl juos gali tekti keisti dažniau nei kitus audinius.

   

  Kur gobelenas naudojamas?

  Gobelenai egzistuoja jau seniai, žvelgdami į šį audinį, galima pamatyti dalį istorijos, nes tai meno forma, kuri nuo senovės puošia patalpas ir namus. Gobelenai anksčiau dažnai būdavo kabinami ant sienų, šiais laikais tai universalus minkštų baldų apmušalų pasirinkimas, nes gobelenai gali būti daugybės rūšių ir spalvų, tad kiekvienas išsirinks savo tipo gobeleną, skirtą sofoms, kėdėms, pufams, netgi komercinės paskirties minkštasuoliams, užuolaidoms, draperijoms ir pan.

   

  Gobelenų tipai ir rūšys

  Gobelenas, kaip ir bet kuri kitas audinys gali būti įvairių spalvų, storių ir tekstūrų. Viskas priklauso nuo gamybos būdo bei norimo rezultato. Šiais laikais gobelenai audžiami pramoniniu būdu, raštai yra patys įvairiausi, o spalvų pasirinkimas beribis. Standartinius gobelenus galime matyti praktiškai visuose baldų salonuose ir galerijose, tačiau apžvelkime keletą išskirtinio gamybos proceso gobelenus:

   

  Natūralus gobelenas (arba šagrenas)

  Natūralus gobeleno audinys, dar vadinamas šagrenu, gaminamas naudojant tikro gyvūno odą kaip pagrindą. Tokiam gobelenui išgauti dažniausiai naudojama kokio nors roplio ar reptilijos oda, kuri specialiais procesais apdorojama ir dažoma, norint išgauti norimą audinio spalvą. Šagrenas yra natūralus gobeleno audinys ir viena brangiausių apmušalų audinių rūšių. Kaip ir viskas gamtoje, ši gobeleno rūšis yra unikali tuo, kad kaip ir oda, kiekvienas audinio gabalas yra visiškai unikalus, todėl dažnai naudojamas prabangiems baldams gaminti. Šis gobeleno audinys labai paplitęs senovinių vintažinių baldų gamyboje, nes kadaise tai buvo vienintelis lengvai išgaunamas audinys, kurie buvo apmušami įvairūs minštieji baldai - sofos, kėdės ir kt. Šagrenas yra labai storas ir trumpas audinys, kuris yra itin švelnus ir malonus liesti. Paprastai jis būna apdirbtas su į zomšą panašia tekstūra, todėl atrodo labai prabangiai. Šagrenas taip pat yra puikus pasirinkimas, kai namuose yra augintinių, nes jį lengva valyti ir jis yra pakankamai patvarus, kad atlaikytų augintinių šokinėjimą ant baldų ar audinio draskymą.  

   

  Marmurinis gobelenas

  Marmurinis gobeleno audinys - tai gobeleno audinio rūšis, sukurta naudojant procesą, vadinamą marmuravimu. Naudojant šią technologiją ant audinio sukuriamas unikalus marmurinis raštas, kurio neįmanoma atkurti jokiu kitu būdu. Gali būti daug marmurinių gobeleno audinių rūšių atsižvelgiant į spalvas ir audinio storį, tačiau jos visos yra panašios tekstūros primenančios marmurą. Kaip ir daugelis gobeleno audinių, marmurinis gobelenas nėra labai patvarus, todėl norint kuo ilgiau išlaikyti jo grožį, rekomenduotina tokį gobeleną naudoti vietose, kurios nėra labai dėvimos, pavyzdžiui, akcentinėje kėdėje, neskirtoje kasdieniam sėdėjimui. Marmuriniai gobeleno audiniai visuomet atrodo unikaliai ir išskirtinai, nes net iš to pačio gobeleno pagamintas baldas atrodys kitaip ir unikaliai, raštas niekada nepasikartos identiškai vienodai. Tai puikiai tinka patalpose, kuriose norite sukurti išskirtinį įvaizdį ir stilių, kur yra keletas skirtingų baldų, ir jums nereikia, kad jie visi būtų identiškai vienodi. 

  Daugiau apie baldų stilius galite skaityti čia. Įvairiems stiliams būdingi skirtingi apmušalų raštai.

   

  Dryžuotasis gobelenas

  Dryžuotasis gobelenas kuriamas naudojant audimo techniką, kai kiekvienam ataudo siūlui, einančiam horizontaliai per audinį, naudojamos skirtingos spalvos. Taip audinyje sukuriamas dryžuotas raštas, kuris paprastai matomas abiejose audinio pusėse. Kadangi audinys audžiamas tokiu būdu, dryžuotas raštas yra vientisas per visą audinio gabalą, vienoje pusėje spalvos ryškesnės, kitoje blankesnės, todėl norint galima pasirinkti, kurią audinio pusę naudoti. Dryžuoti gobeleno audiniai taip pat nėra labai patvarūs dėvėjimui, todėl juos geriausia naudoti tokiose vietose kaip foteliai, pufai ir baro kėdės.

   

  Spausdintas gobelenas

  Spausdintas gobeleno audinys kuriamas naudojant spausdinimo techniką, kai raštas tiesiogiai atspausdinamas ant audinio viršaus. Taip sukuriamas vientisas raštas per visą audinį. Kaip ir daugelis gobelenų, spausdinti gobelenai taip pat gana greitai dėvisi ir trinasi, tad juos patartina naudoti mačiau naudojamuose balduose. Dėl rašto vientisumo, galima sukurti įvairius derinius, apmušant keletą baldų rūšių ir suteikiant jiems vientisą stilių.

   

  Gobelenas šiandien

  Gobelenų rinka yra didžiausia iš visų tekstilės rinkų. Gobelenų naudojimas yra kaip niekada įvairus. Per pastarąjį dešimtmetį gobelenai patyrė didžiulį atgimimą - jie vėl tapo madingi, sukurta daug naujų raštų. Labai išaugo vintažinių ir retų raštų paklausa, o sparčiai augant internetinei prekybai, susirasti savo svajonių gobeleną tapo lengviau nei bet kada anksčiau. 


  Pirkdami apmušalų audinius pamatysite daugybę skirtingų rūšių audinių, kurių kai kurie iš tiesų turi sudėtingai skambančius pavadinimus. Tačiau gobelenas vis tik yra audinys, nesvarbu kokia technika naudota jo pagaminimui. Šis audinys yra mažiau atsparus dėvėjimuisi nei oda ar mikropluoštas, nes yra austas, iš jo sunkiau pašalinamos dėmės. Bet gobelenas tuo pačiu yra unikalus, gražus ir tikrai prie daugelio stilių priderinamas baldų apmušalų pasirinkimas.
  Jei norite ne tik gražių, bet ir atsparių dėvėjimuisi audinių baldų skaitykite:
  Kodėl verta rinktis mikropluošto audinį balduose?
  Kas geriau, tikra oda ar dirbtinė oda balduose?